Posted: 28 November, 2016 by Footy Newsroom

2017 AFL Rookie Draft

Every pick, every player.

Tags: AFL, rookie draft, draft

(Original Images: Getty)

 

ROUND ONE

1. Essendon – Sam Draper (South Adelaide)

2. Brisbane Lions – Jake Barrett (GWS)

3. Fremantle – Taylin Duman (Oakleigh Chargers)

4. Gold Coast – Keegan Brooksby (Gold Coast)

5. Carlton – Kym LeBois (North Adelaide)

6. Richmond – Tyson Stengle (Woodville West Torrens)

7. Collingwood – Mitch McCarthy (Dandenong Stingrays)

8. Melbourne – Lachlan Filipovic (Sandringham Dragons)

9. Port Adelaide – Peter Ladhams (Norwood)

10. St Kilda – Rowan Marshall (North Ballarat)

11. North Melbourne – Cameron Zurhaar (East Fremantle)

12. West Coast – Thomas Gorter (East Perth)

13. Adelaide – Sam Shaw (Adelaide)

14. Hawthorn – Oliver Hanrahan (St Kevin’s College)

15. GWS – Tendai Mzungu (GWS)

16. Geelong – Jack Henry (Geelong Falcons)

17. Sydney – Ben Ronke (Calder Cannons)

18. Western Bulldogs – Nathan Mullenger-McHugh (Eastern Ranges)

 

ROUND TWO

19. Essendon – Shaun McKernan (Essendon)

20. Brisbane Lions – Mitchell Hinge (Glenelg)

21. Fremantle – Luke Strnadica (East Fremantle)

22. Gold Coast – Cameron Loersch

23. Carlton – Alex Silvagni (Fremantle)

24. Collingwood – Henry Schade (Gold Coast)

25. Melbourne – Tim Smith (Casey Scorpions)

26. Port Adelaide – Brett Eddy (South Adelaide)

27. St Kilda - Pass

28. North Melbourne – Oscar Junker (Western Jets)

29. West Coast – Drew Petrie (North Melbourne)

30. Adelaide - Pass

31. Hawthorn – Jack Fitzpatrick (Hawthorn)

32. GWS – Joel Patfull (GWS)

33. Geelong – Zach Guthrie (Calder Cannons)

34. Sydney – Robbie Fox (Coburg)

35. Western Bulldogs – Josh Prudden (Western Bulldogs)

 

ROUND THREE

36. Essendon – Yestin Eades (Essendon)

37. Brisbane Lions – Oscar McInerney (Casey Scorpions)

38. Fremantle – Brady Grey (Fremantle)

39. Carlton – Andrew Gallucci (Carlton)

40. Collingwood – Liam Mackie (Glenelg)

41. Melbourne – Declan Keilty (Casey Scorpions)

42. Port Adelaide – Jarrod Lienert (Sturt)

43. North Melbourne – Matthew Taylor (Perth)

44. West Coast – Fraser McInnes (West Coast)

45. Adelaide – Ben Jarman (North Adelaide)

46. Hawthorn – James Cousins (Murray Bushrangers)

47. GWS - Pass

48. Geelong – Jamaine Jones (North Ballarat Rebels)

49. Sydney – Shaun Edwards (Essendon)

 

ROUND FOUR

50. Fremantle - Josh Deluca (Fremantle)

51. Collingwood – Max Lynch (Murray Bushrangers)

52. GWS – Pass

53. Geelong - Sam Simpson (Geelong Falcons)

54. Sydney – Toby Pink (Glenleg)

 

ROUND FIVE

55.  Sydney – Pass

Tags: AFL, rookie draft, draft

To Read Next