Griffith Business Awards 2018 Winners

Plus all finalists in each category

Griffith Business Awards 2018 Winners

The Griffith Business Chamber are proud to announce the winners of the 2018 Business Awards. Congratulations to all!

Outstanding Young Employee

Sponsored by Hit 99.7/Triple M

Nominees:

  • Apprentice Hairdresser Georgia Burns: Individual Haircare
  • Restaurant Manager Fabiola Valtolina: Limone Dining
  • Lauren Marshall: LiveFit 24/7
  • Workshop Foreman Chaise Moat: Serafin Ag Pro
  • Works Co-ordinator James Taliano: Griffith City Council
  • Employment Consultant Tamara Balding: The Personnel Group

WINNER: Chaise Moat – Serafin AgPro

Start Up Superstar

Sponsored by Win TV

Nominees:

  • JJ Farm Equipment
  • Emerge Creative Agency
  • Griffith Regional Funeral Services
  • Performance and Safety Solutions
  • Cartel

WINNER: JJ Farm Equipment (Justin James)

Excellence in Small Business

Sponsored by Viatek

Nominees:

  • Blooms the Chemist
  • Leading Edge Computers
  • LiveFit 24/7
  • Griffith Feed and Grain
  • Straight Line design and Marketing
  • My Lending Specialist
  • Drive Thru Pharmacy 

WINNER: Leading Edge Computers (Teagan & Aaron LePage)

Excellence in Business

Sponsored by AusSafe Super, presented by Michael Wynne

Nominees:

  • The Rehabilitaion Company (RehabCo) Thrive Psycology and KidSkills – Griffith Branch
  • Griffith Post School Options
  • Microtech DPS
  • Murray Cod Australia
  • The Personnel Group

WINNER: Murray Cod Australia (Matt Ryan)

Outstanding Young Entrepreneur

Sponsored by Beyond Bank, presented by Dennis Conroy

Nominees:

  • Jye Michael Sorensen-Priest – Little Green Trucks
  • Matthew Ammendolia – The All Natural Company
  • Cassandra Smeeth – Bella Vita Tours

WINNER: Cassandra Smeeth – Bella Vita Tours

Excellence in Innovation

Sponsored by Deakin University

Nominees:

  • Serafin Machinery 
  • Murray Cod Australia
  • A&G Engineering

WINNER: Murray Cod Australia

Outstanding Employer of Choice

Sponsored by Elders Insurance Presented by Julie Shore

Nominees:

  • DeBortoli Wines
  • Roy Spagnolo and Associates
  • The Personell Group
  • Owen Toyota

WINNER: The Personnel Group

Local Recognition for Excellence in Export

Sponsored by LINX

WINNER: Red Belly Citrus (Vito Mancini)

Local Customer Service Award

Sponsored by The Area News

Top 15 Finalists:

  • Cafe 2sixty2
  • Leading Edge computers
  • The Athlete’s Foot
  • Rehab Co
  • Hanwood Village Store
  • La Piccola Grosseria
  • Essential Bags and Accessories
  • Griffith Retirement Estate
  • Fred Cole Betta Electrical 
  • O’Donnell’s Cafe
  • John Dodd Pharmacy
  • 3 Brothers
  • Laser Hair and Skin Clinic
  • Bakers Delight
  • Mia Casa

WINNER: The Athlete’s Foot

Local Business Person of the Year

Sponsored by Official Sponsor Griffith City Council

Nominees:

  • Peter Calabria – Yenda Producers Co-Op
  • Roseanne Cotteril – Cafe 2sixty2
  • Matthew Kenny – LiveFit 24/7
  • Karen Health – RehabCo
  • Paul Pierotti – Caesars Family Stores
  • Luke Piccolo – Limone Dining
  • Cheryl Wood – Griffith Central Shopping Plaza
  • Roy Spagnolo – Roy Spagnolo and Associates

WINNER: Roy Spagnolo

 

;