Finalists for 2017 WA Regional Achievement & Community Awards

Individuals and Groups Recognized

Finalists for 2017 WA Regional Achievement & Community Awards photo: awardsaustralia.com

The finalists for the 2017 WA Regional Achievement & Community Awards have been announced.

The Awards recognize the contribution of individuals, communities, businesses and groups to regional and rural WA, across a variety of categories.

Congratulations to all the finalists!

 

Community TAB Community Service Award

Big hART - Roebourne

Collie Police and Community Youth Centre

Wongan Hills Therapy Group

 

Curtin University Teaching Excellence Award

Joeley Howard - Yerecoin

Kathryn Fitzgerald - Geraldton

Neville Talbot - Mount Clare

 

Harmony Agriculture and Food Co Agricultural Innovation Award

Cathie Bowen - Jennacubbine 

Chestnut Brae - Carlotta 

Mamabalunjin Aboriginal Corporation - Broome 

 

Horizon Power Leadership and Innovation Award

Dr John van Bockxmeer - South Hedland

Rene Reddingius - Leonora

Robbie Miniter - Albany

 

Insurance Commission of Western Australia Regional Safety Award

Cory Payne - New Norcia 

Industry Road Safety Alliance South West

The Royal Perth Hospital P.A.R.T.Y. Program

 

LandCorp Sustainability Award

Dunsborough Primary School

Mamabulanjin Aboriginal Corporation - Broome

Transition Margaret River

 

Prime Super Business Achievement Award

Corporate First Aid Australia - Bunbury

Gravity Etc - Dalyellup 

Wattnow Electrical - Derby 

 

Prime Super Employer Excellence in Aged Care Award

WA Country Health Service - Kimberley Aged and Community Services 

Southern Cross Care - Victoria Park Aged Care of Kalgoorlie 

Waratah Lodge - Wagin

 

RAC Volunteering Award

Hands Up 4 Kids Volunteers Inc. - Bunbury

Kirsten Beidatsch - Mount Barker 

The Kyle Andrews Foundation - Broome 

 

Rinehart Development of Northern Regional WA Award

Morrgul Pty Ltd - Broome

Pilbara Meta Maya Regional Aboriginal Corporation - Wedgefield

Port Hedland Peace Memorial Seafarers' Centre Inc

 

Worldwide Printing Solutions Sports Award

Josef Bandera - Australind 

Kristina Perrin - Goomalling 

Nathan Groch - Port Hedland

 

Award winners will be announced at a Gala Presentation in Perth on Friday October 20.

 

;