Regional West Aussies Recognised In Australia Day Honours

From All Walks Of Life

Regional West Aussies Recognised In Australia Day Honours

While a lot of famous Aussies are recognised today, some of regional WA’s most committed citizens and unsung heroes have also been honoured this Australia Day.

The recipients range from foster carers, local organisers, ambos and more.

Margaret River’s Dr. Fred Affleck has been awarded one of the highest honours in Australia, receiving an AO which is the Officer in the General Division of the Order of Australia.

Dr. Affleck receiving the honour for distinguished service to transport and logistics through his leadership roles as well as a supporter of the performing arts in WA.

He has held roles at numerous organisations including the Australian Freight Councils Network, Australian Logistics Council and National Transport Commission.

Of late, Dr. Affleck has become the president of Arts Margaret River and has been the president of the Patrons and Friends of the West Australian Symphony Orchestra.

Dr. Susan Downes has received an AM for her service to rural and remote medicine in WA and also to indigenous health.

Her work includes being part of the Rural Women’s General Practitioner Program which included visiting rural locations throughout the Wheatbelt, remote islands and indigenous communities.

Also receiving an AM is Cynthia McMorran OAM for her significant service to the community of Moora, regional development and natural resource management and to aged care.

Not only a councillor for over 20 years in Moora, she has also been a justice of the peace, been part of the WA Country Health Service and in 2015 awarded the Royal Agricultural Society of WA’s Rural Community Achiever Award.

Also picking up honours include gold medal Paralympian Russell Boaden from Hamel (sailing) and Gary and Gaynor Pritchard for their foster care work since the 70’s.

Full list of regional West Australian honourees

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION OF THE ORDER OF AUSTRALIA

  • Dr. Fred Norman Affleck (Margaret River)
    • For distinguished service to the transport and logistics industries through leadership roles, to policy development and planning, and as a supporter of the performing arts.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION OF THE ORDER OF AUSTRALIA

  • Dr. Susan Downes (Wilberforce)
    • For significant service to rural and remote medicine in Western Australia as a general practitioner, and to Indigenous health.
  • Cynthia McMorran OAM (Moora)
    • For significant service to the community of Western Australia, to regional development and natural resource management, and to aged care.
  • Alison Betty Doley (Coorow)
    • For significant service to conservation and the environment in Western Australia through revegetation and catchment recovery initiatives.

MEDAL (OAM) OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION

  • Russell Damien Boaden (Hamel)
    • For service to sport as a gold medallist at the Rio 2016 Paralympic Games. (Mixed Three Person Sonar, sailing)
  • William Hedley (Bill) Bunbury (Margaret River)
    • For service to the broadcast media (ABC), and to the Indigenous community of Western Australia.
  • Graham John Cooper (Cunderdin)
    • For service to local government, and to the community of Cunderdin.
  • Jill Elizabeth Cross (Dardanup)
    • For service to the community of Dardanup.
  • Ian Gordon Kealley (Lamington)
    • For service to conservation and the environment in Western Australia
  • Francis Jeffrey Lewis (Moora)
    • For service to the community of Moora, and to local government.
  • Kaye Florence Lewis (Moora)
    • For service to the community of Moora.
  • Neil Hugh MacDonald (Vasse)
    • For service to the community of Vasse.
  • Gary John Pritchard (Bunbury) and Gaynor Iris Pritchard (Bunbury)
    • For service to children as a foster carer.
  • Alice Lillian Rule (Albany)
    • For service to the community of Albany.
  • Marion Frances Sewell (Albany)
    • For service to the community of Albany, and to youth. 

AUSTRALIAN FIRE SERVICE MEDAL (AFSM)

  • John Charles Tillman (Bridgetown)

AMBULANCE SERVICE MEDAL (ASM)

  • Paul Henry Gaughan (Esperance)
  • Denise Kathleen Lane (Esperance) 

EMERGENCY SERVICES MEDAL (ESM)

  • Christopher Ian Johns (Albany)

 

;