2018 AFL Draft - Every Pick

Who did your club take?

2018 AFL Draft - Every Pick Image credit: AAP

FIRST ROUND

1. Sam Walsh (Geelong Falcons) – Carlton

2. Jack Lukosius (Woodville-West Torrens) – Gold Coast

3. Izak Rankine (West Adelaide) – Gold Coast

4. Max King (Sandringham Dragons) – St Kilda

5. Conor Rozee (North Adelaide) – Port Adelaide

6. Ben King (Sandringham Dragons) – Gold Coast

7. Bailey Smith (Sandringham Dragons) – Western Bulldogs

8. Tarryn Thomas (North Launceston) – North Melbourne (next generation)

9. Chayce Jones (Launceston) – Adelaide

10. Nick Blakey (UNSW-ES) – Sydney (academy)

11. Jye Caldwell (Bendigo Pioneers) – GWS

12. Zak Butters (Western Jets) – Port Adelaide

13. Isaac Quaynor (Oakleigh Chargers) – Collingwood (next generation)

14. Jackson Hately (Central District) – GWS

15. Jordan Clark (Claremont) – Geelong

16. Ned McHenry (Geelong Falcons) – Adelaide

17. Sam Sturt (Dandenong Stingrays) – Fremantle

18. Xavier Duursma (Gippsland Power) – Port Adelaide

19. Liam Stocker (Sandringham Dragons) – Carlton

20. Riley Collier-Dawkins (Oakleigh Chargers) – Richmond

21. Ely Smith (Murray Bushrangers) – Brisbane Lions

22. Xavier O’Halloran (Western Jets) – GWS

23. Jez McLennan (Central District) – Gold Coast

 

SECOND ROUND

24. Ian Hill (Perth) – GWS

25. James Rowbottom (Oakleigh Chargers) – Sydney

26. Rhylee West (Calder Cannons) – Western Bulldogs (father-son)

27. Tom Sparrow (South Adelaide) – Melbourne

28. Xavier O’Neill (Oakleigh Chargers) – West Coast

29. Will Kelly (Oakleigh Chargers) – Collingwood (father-son)

30. William Hamill (Dandenong Stingrays) – Adelaide

31. Luke Foley (Subiaco) – West Coast

32. Luke Valente (Norwood) – Fremantle

33. James Jordon (Oakleigh Chargers) – Melbourne

34. Kieren Briggs (Pennant Hills) – GWS (academy)

35. Bailey Williams (Dandenong Stingrays) – West Coast

36. Thomas Berry (GWV Rebels) – Brisbane Lions

37. Laitham Vandermeer (Murray Bushrangers) – Western Bulldogs

38. Irving Mosquito (Gippsland Power) – Essendon

39. Jarrod Cameron (Swan Districts) – West Coast (next generation)

40. Thomas Joyce (East Fremantle) – Brisbane Lions

41. Jack Bytel (Calder Cannons) – St Kilda

42. Connor McFadyen (Wilston Grange) – Brisbane Lions (academy)

43. Jack Ross (Oakleigh Chargers) – Richmond

 

THIRD ROUND

44. Justin McInerney (Northern Knights) – Sydney

45. Ben Cavarra (Williamstown) – Western Bulldogs

46. Curtis Taylor (Calder Cannons) – North Melbourne

47. Matthew Parker (South Fremantle) – St Kilda

48. Ben Jarvis (Norwood) – Geelong

49. Bailey Scott (Geelong Falcons) – North Melbourne (father-son)

50. Jacob Kennerley (Norwood) – Geelong

51. Zac Foot (Dandenong Stingrays) – Sydney

52. Jacob Koschitzke (Murray Bushrangers) – Hawthorn

53. Aaron Nietschke (Central District) – Melbourne

54. Nick Hind (Essendon VFL) – St Kilda

55. Noah Answerth (Oakleigh Chargers) – Brisbane Lions

 

FOURTH ROUND

56. Marty Hore (Collingwood VFL) – Melbourne

57. Lachlan Schulz (Williamstown) - Fremantle

58. Fraser Turner (Clarence) - Richmond

59. Brett Bewley (Williamstown) - Fremantle

60. Noah Gown (Gippsland Power) - Essendon

61. Connor Idun (Geelong Falcons) - GWS

62. Luke English (Perth) - Richmond

63. Matthew Walker (GWS Academy) - Hawthorn

64. Lachlan Sholl (Calder Cannons) - Adelaide

65. Darcy Fort (Central District) - Geelong

66. Finbar O'Dwyer (Yarrawonga) - Carlton

67. Robert Young (North Adelaide) - St Kilda

68. Jake Tarca (South Adelaide) - Geelong

69. Joel Crocker (Sandringham Dragons) - North Melbourne (father-son)

 

FIFTH ROUND

70. Ben Silvagni (Oakleigh Chargers) - Carlton (father-son) 

71. Caleb Graham (Gold Coast academy) - Gold Coast

72. Brayden Ham (Geelong Falcons) - Essendon

73. Riley Grundy (Sturt) - Port Adelaide

74. Oscar Brownless (Geelong Falcons) - Geelong (father-son)

75. Toby Bedford (Dandenong Stingrays) - Melbourne (next generation)

 

SIXTH ROUND

76. Boyd Woodcock (North Adelaide) - Port Adelaide

 

SEVENTH ROUND

77. Atu Bosenavulagi (Oakleigh Chargers) - Collingwood (next generation)

 

EIGHTH ROUND

78. Will Hayes (Footscray VFL) - Western Bulldogs

;