Round 9 On-Air Coverage

Check out the times

Round 9 On-Air Coverage

Triple M FM Melbourne (VIC time)

Friday 18 May               Adelaide v Western Bulldogs, AO                        6:00p – 11:00p

Call team: Chris Judd, Mark Ricciuto, Luke Darcy, Nathan Brown, Damian Barrett, Mark Howard, Chris Dittmar, Brenton Yates, Rhett Biglands

 

Saturday 19 May           North Melbourne v GWS, BA                              12:00p – 4:30p

Call team: James Brayshaw, Wayne Carey, Brian Taylor, Billy Brownless, Damian Barrett, Neroli Meadows, Dr Rohan White, Ash Chua

 

Saturday 19 May           Essendon v Geelong, MCG                                  4:30p – 7:20p

Call team: Nathan Brown, Leigh Montagna, Mark Howard

 

Saturday 19 May           St Kilda v Collingwood, ES                                  7:20p – 10:30p

Call team: Wayne Schwass, Barry Denner, Ewan Giles, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              Brisbane v Hawthorn, GA                                   1:00p – 6:00p

Call team: Wayne Carey, Paul Roos, Wayne Schwass, Mark Howard, Jay Clark, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              West Coast v Richmond, OS                               6:00p – 7:30p

Call team: Dennis Cometti, Andrew Embley, Lachy Reid, Tania Armstrong

 

Triple M FM Adelaide (SA time)

Friday 18 May               Adelaide v Western Bulldogs, AO                        6:00p – 10:30p

Call team: Chris Judd, Mark Ricciuto, Luke Darcy, Nathan Brown, Damian Barrett, Mark Howard, Chris Dittmar, Brenton Yates, Rhett Biglands

 

Saturday 19 May           North Melbourne v GWS, BA                              11:30a – 2:20p

Call team: James Brayshaw, Wayne Carey, Brian Taylor, Billy Brownless, Damian Barrett, Neroli Meadows, Dr Rohan White, Ash Chua

 

Saturday 19 May           Gold Coast v Port Adelaide, JSC                          2:20p – 5:30p

Call team: Chris Dittmar, Brenton Yates, Dom Cassisi, Rhett Biglands

 

Saturday 19 May           Essendon v Geelong, MCG                                  5:30p – 6:50p

Call team: Nathan Brown, Leigh Montagna, Mark Howard

 

Saturday 19 May           St Kilda v Collingwood, ES                                  6:50p – 10:00p

Call team: Wayne Schwass, Barry Denner, Ewan Giles, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              Brisbane v Hawthorn, GA                                   12:30p – 5:30p

Call team: Wayne Carey, Paul Roos, Wayne Schwass, Mark Howard, Jay Clark, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              West Coast v Richmond, OS                               5:30p – 7:00p

Call team: Dennis Cometti, Andrew Embley, Lachy Reid, Tania Armstrong

 

Triple M FM Sydney (NSW time)

Saturday 19 May           Sydney v Fremantle, SCG                                   7:00p – 10:30p

Call team: Jude Bolton, Brad Seymour, Troy Luff, Liam Flanagan

 

Triple M Digital Sydney (NSW time)

Saturday 19 May           North Melbourne v GWS, BA                              1:30p – 4:30p

Call team: James Brayshaw, Wayne Carey, Brian Taylor, Billy Brownless, Damian Barrett, Neroli Meadows, Dr Rohan White, Ash Chua

 

Triple M FM Brisbane (QLD time)

Sunday 20 May              Brisbane v Hawthorn, GA                                   3:00p – 6:00p

Call team: Wayne Carey, Paul Roos, Wayne Schwass, Mark Howard, Jay Clark, Michael Roberts, Ash Chua

 

Gold FM Gold Coast (QLD time)

Saturday 19 May           Gold Coast v Port Adelaide, JSC                          3:00p – 6:00p

Call team: Chris Dittmar, Brenton Yates, Dom Cassisi, Rhett Biglands

 

Mix 94.5 Perth (WA time)

Saturday 19 May           Sydney v Fremantle, SCG                                   5:00p – 8:30p

Call team: Jude Bolton, Brad Seymour, Troy Luff, Liam Flanagan

 

Sunday 20 May              West Coast v Richmond, OS                               2:00p – 5:30p

Call team: Dennis Cometti, Andrew Embley, Lachy Reid, Tania Armstrong

 

Regional Broadcasts – Eastern

 

Triple M Hobart, Triple M Bendigo, Triple M Mildura, Triple M Albury, Hit FM Warragul

Friday 18 May               Adelaide v Western Bulldogs, AO                        6:00p – 11:00p

Call team: Chris Judd, Mark Ricciuto, Luke Darcy, Nathan Brown, Damian Barrett, Mark Howard, Chris Dittmar, Brenton Yates, Rhett Biglands

 

Saturday 19 May           North Melbourne v GWS, BA                              12:00p – 4:30p

Call team: James Brayshaw, Wayne Carey, Brian Taylor, Billy Brownless, Damian Barrett, Neroli Meadows, Dr Rohan White, Ash Chua

 

Saturday 19 May           Essendon v Geelong, MCG                                  4:30p – 7:20p

Call team: Nathan Brown, Leigh Montagna, Mark Howard

 

Saturday 19 May           St Kilda v Collingwood, ES                                  7:20p – 10:30p

Call team: Wayne Schwass, Barry Denner, Ewan Giles, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              Brisbane v Hawthorn, GA                                   1:00p – 6:00p

Call team: Wayne Carey, Paul Roos, Wayne Schwass, Mark Howard, Jay Clark, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              West Coast v Richmond, OS                               6:00p – 7:30p

Call team: Dennis Cometti, Andrew Embley, Lachy Reid, Tania Armstrong

 

Triple M Shepparton

Friday 18 May               Adelaide v Western Bulldogs, AO                        6:00p – 11:00p

Call team: Chris Judd, Mark Ricciuto, Luke Darcy, Nathan Brown, Damian Barrett, Mark Howard, Chris Dittmar, Brenton Yates, Rhett Biglands

 

Saturday 19 May           North Melbourne v GWS, BA                              12:00p – 4:30p

Call team: James Brayshaw, Wayne Carey, Brian Taylor, Billy Brownless, Damian Barrett, Neroli Meadows, Dr Rohan White, Ash Chua

 

Saturday 19 May           Essendon v Geelong, MCG                                  4:30p – 7:20p

Call team: Nathan Brown, Leigh Montagna, Mark Howard

 

Sunday 20 May              Brisbane v Hawthorn, GA                                   1:00p – 6:00p

Call team: Wayne Carey, Paul Roos, Wayne Schwass, Mark Howard, Jay Clark, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              West Coast v Richmond, OS                               6:00p – 7:30p

Call team: Dennis Cometti, Andrew Embley, Lachy Reid, Tania Armstrong

 

Triple M Wagga, Triple M Griffith

Saturday 19 May           North Melbourne v GWS, BA                              12:00p – 4:30p

Call team: James Brayshaw, Wayne Carey, Brian Taylor, Billy Brownless, Damian Barrett, Neroli Meadows, Dr Rohan White, Ash Chua

 

Saturday 19 May           Essendon v Geelong, MCG                                  4:30p – 7:20p

Call team: Nathan Brown, Leigh Montagna, Mark Howard

 

Saturday 19 May           St Kilda v Collingwood, ES                                  7:20p – 10:30p

Call team: Wayne Schwass, Barry Denner, Ewan Giles, Michael Roberts, Ash Chua

 

Triple M Coffs Harbour, Triple M Port Macquarie, 2GO FM Gosford

Saturday 19 May           Sydney v Fremantle, SCG                                   7:00p – 10:30p

Call team: Jude Bolton, Brad Seymour, Troy Luff, Liam Flanagan

 

Triple M Toowoomba, Triple M Maryborough/Fraser Coast

Sunday 20 May              Brisbane v Hawthorn, GA                                   3:00p – 6:00p

Call team: Wayne Carey, Paul Roos, Wayne Schwass, Mark Howard, Jay Clark, Michael Roberts, Ash Chua

 

Regional Broadcasts – Central

 

Triple M Mt Gambier

Friday 18 May               Adelaide v Western Bulldogs, AO                        6:00p – 10:30p

Call team: Chris Judd, Mark Ricciuto, Luke Darcy, Nathan Brown, Damian Barrett, Mark Howard, Chris Dittmar, Brenton Yates, Rhett Biglands

 

Saturday 19 May           North Melbourne v GWS, BA                              11:30a – 2:20p

Call team: James Brayshaw, Wayne Carey, Brian Taylor, Billy Brownless, Damian Barrett, Neroli Meadows, Dr Rohan White, Ash Chua

 

Saturday 19 May           Gold Coast v Port Adelaide, JSC                          2:20p – 5:30p

Call team: Chris Dittmar, Brenton Yates, Dom Cassisi, Rhett Biglands

 

Saturday 19 May           Essendon v Geelong, MCG                                  5:30p – 6:50p

Call team: Nathan Brown, Leigh Montagna, Mark Howard

 

Saturday 19 May           St Kilda v Collingwood, ES                                  6:50p – 10:00p

Call team: Wayne Schwass, Barry Denner, Ewan Giles, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              Brisbane v Hawthorn, GA                                   12:30p – 5:30p

Call team: Wayne Carey, Paul Roos, Wayne Schwass, Mark Howard, Jay Clark, Michael Roberts, Ash Chua

 

Sunday 20 May              West Coast v Richmond, OS                               5:30p – 7:00p

Call team: Dennis Cometti, Andrew Embley, Lachy Reid, Tania Armstrong

 

Regional Broadcasts – Western

 

Triple M WA (Albany, Bridgetown, Busselton, Bunbury, Collie, Esperance, Kalgoorlie, Katanning, Merredin, Narrogin, Northam)

Friday 18 May               Adelaide v Western Bulldogs, AO                        4:00p – 9:00p

Call team: Chris Judd, Mark Ricciuto, Luke Darcy, Nathan Brown, Damian Barrett, Mark Howard, Chris Dittmar, Brenton Yates, Rhett Biglands

 

Saturday 19 May           Sydney v Fremantle, SCG                                   5:00p – 8:30p

Call team: Jude Bolton, Brad Seymour, Troy Luff, Liam Flanagan

 

Sunday 20 May              West Coast v Richmond, OS                               2:00p – 5:30p

Call team: Dennis Cometti, Andrew Embley, Lachy Reid, Tania Armstrong

;